Astro – inteligentny robot domowy, który sprawdzi, czy żelazko zostało wyłączone, a pies nie zdemolował mieszkania. Co jeszcze potrafi, w czym nas wyręczy?

Astro – inteligentny robot domowy, który sprawdzi, czy żelazko zostało wyłączone, a pies nie zdemolował mieszkania. Co jeszcze potrafi, w czym nas wyręczy?

Astro ma pilnować domu podczas naszej nieobecności, monitorować mieszkanie oraz służyć pomocą jako idealny asystent. W zamyśle projektantów to główne zadania pierwszego robota domowego wprowadzanego na rynek przez firmę Amazon. 

Jakie funkcje Astro okażą się dla nas najbardziej przydatne w codziennym życiu? W pracy robot będzie pełnił rolę naszego asystenta. Poszuka w Internecie odpowiedzi na zadane mu pytania, zajrzy do kalendarza i przypomni o spotkaniu, poda prognozę pogody. Astro posłuży także do prowadzenia rozmów wideo, przeglądania mediów. W czasie wolnym wykorzystamy go do oglądania filmów, słuchania muzyki i podcastów.  

W domu zadba o bezpieczeństwo dzieci i osób starszych, będzie czuwać nad zwierzętami. Da nam znać, gdy uzna, że dzieje się coś niepokojącego – podniesie alarm w razie pożaru lub obecności czadu w pomieszczeniach, sprawdzi, czy wyłączyłyśmy żelazko, czy w lodówce chłodzi się szampan na wieczorne przyjęcie. W razie potrzeby wyśle powiadomienie na nasz telefon, nawiąże również połączenie wideo z domownikami. 

Jak działa Astro? Sprzęt bazuje m.in. na technologii inteligentnego domu Alexa Amazona. Pracę zaczyna od zmapowania domu, tak, by bezpiecznie omijać przeszkody, sprawnie poruszać się po dostępnych mu pomieszczeniach. Zbiera także informacje o zwyczajach i trybie życia mieszkańców. Robotem można sterować zdalnie. Jest wyposażony w wiele czujników, ruchomy ekran i kamerę peryskopową, która zapewnia pożądany kąt widzenia. Jeśli zechcemy w pełni korzystać z  możliwości Astro, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nasze dane trafią do chmury Amazona. Po wprowadzeniu do powszechnej sprzedaży robot ma kosztować 1499,99 dolarów (ok. 5893 zł).

«
»