Chodź na spinning –  spalisz nawet 1000 kcal w 45 min! Trenując na rowerze pod dachem szybko schudniesz i wymodelujesz sylwetkę

Chodź na spinning – spalisz nawet 1000 kcal w 45 min! Trenując na rowerze pod dachem szybko schudniesz i wymodelujesz sylwetkę

Magda Kosińska | 15 listopada 2021 |

Spinning to intensywny trening kolarstwa halowego przy muzyce – indoor cycling. Jest treningiem aerobowym – korzystnie wpływa na układ oddechowo-krążeniowy, obniża nasze tętno spoczynkowe i zwiększa pojemność płuc. Tym samym poprawia kondycję i zwiększa odporność organizmu. Co ważne, spinning angażuje do pracy całe ciało. Gwarantuje solidną dawkę kardio i rekordowo szybkie spalanie tkanki tłuszczowej. 

Zanim zaczniesz
Stopień wytrenowania i wiek nie mają większego znaczenia. Niezbędny za to jest spinner – specjalnie zaprojektowany rower stacjonarny. Spinner różni się od roweru stacjonarnego. Ma masywną, stabilną konstrukcję, duże koło zamachowe, pedały z szelkami na stopy.Długa gięta kierownica pozwala na zmianę ułożenia rąk podczas jazdy i odciążenie nadgarstków. A napęd łańcuchowy daje wrażenie „prawdziwej” jazdy. Ponieważ domowy spinner to dość spory wydatek, warto postawić na trening grupowy w klubie. Będziesz mieć z głowy układanie planów treningowych, łatwiej opanujesz technikę jazdy. Profesjonalne zajęcia są bardziej efektywne, w każdej chwili możesz liczyć na pomoc wykwalifikowanego instruktora.  

Dlaczego spinning
W deszczowe czy mroźne dni nawet najwierniejsi wielbiciele jednośladów nie palą się do jazdy. Podczas chłodnych miesięcy, spinning staje się też alternatywą dla wielu sportów. Trening ma wiele zalet – zwiększa ogólną wydolność organizmu (tlenową i beztlenową), rozwija siłę i wzmacnia ciało, redukuje tkankę tłuszczową i ułatwia zrzucenie zbędnych kilogramów, ujędrnia skórę i zwalcza cellulit, redukuje stres i sprzyja dobremu samopoczuciu. 

Daj sobie wycisk 
W klubie ćwiczysz w grupie, a to motywuje do pokonywania własnych słabości, podnoszenia poprzeczki. Tempo nadaje dynamiczna głośna muzyka, która również działa mobilizująco, dopinguje do większego wysiłku. Każdy trening składa się z trzech etapów – rozgrzewki, treningu głównego i wyciszenia (spokojne pedałowanie, rozciąganie). Podczas zasadniczej części treningu spinningowi rowerzyści pokonują trasę ustaloną przez instruktora. Mogą się na nią składać wolne i szybkie proste, strome podjazdy, interwały. Na poszczególnych etapach treningu instruktor dyktuje zmiany ustawienia ciała. Jeździsz w pozycji siedzącej, stojącej, wysunięta nad siodełkiem do tyłu. Przykładowo, pozycja stojąca, przyjmowana podczas jazdy pod górkę, wysmukla i wyszczupla nogi. Intensywność wysiłku, obciążenie i styl jazdy zależą od wybranego programu. Jest ich pięć.  
– Wytrzymałościowy (Endurance) – aktywność o stałym lub mało zróżnicowanym obciążeniu.
– Siłowy (Strenght) – jednostajna jazda z dużym obciążeniem.    
– Interwały (Interval) – trening o wysokiej intensywności, pokonywanie trasy w zmiennym tempie – szybkim i wolnym.   
– Wyścigowy (race Day) – wyłącznie dla zaawansowanych. Jazda na maksymalnych obrotach, niemal na granicy przemian beztlenowych.  
– Regeneracyjny (Recovery) – spokojna jazda, regeneracja mięśni po treningu. 

«
»