Wiele młodych mam chciałoby w miarę szybko odzyskać szczupłą sylwetkę sprzed ciąży. Zazdroszczą celebrytkom, które już w kilka tygodni po porodzie mają idealną figurę. Swego czasu głośno było o tym, jak to Natalia Vodianova po urodzeniu syna Victora wróciła na wybieg po niespełna 3 tygodniach.
Odpoczynek w połogu
Po ciąży potrzebujemy czasu, by wrócić do równowagi. Wszelka aktywność fizyczna powinna być wówczas dostosowana do możliwości i kondycji danej kobiety. Podczas połogu możemy wykonywać jedynie mało intensywne ćwiczenia. – Przez 2–3 tygodnie po porodzie organizm kobiety jest pod wpływem działania relaksyn – hormonów uelastyczniających. Ciało jest wówczas bardzo plastyczne, daje się łatwo kształtować. Jednak zbyt szybkie zwiększenie intensywności ćwiczeń, np. robienie brzuszków tuż po porodzie, jest dużym błędem. Możemy pogłębić wiele dysfunkcji lub przyczynić się do ich powstania. Na początek polecam ćwiczenia korekcyjne, oddechowe, rozciągające, które pomogą ciału przywrócić balans – mówi Katarzyna Bigos, trenerka fitness mama 4-miesięcznej Lilii i 4-letniej Róży.
Ćwiczenia dla mamy
Z regularnym treningiem można ruszyć dopiero po połogu, czyli po 6-8 tyg. od urodzenia dziecka. po porodzie naturalnym, a dwunastu tygodni po cesarskim cięciu.Ważne, by wcześniej skonsultować się z ginekologiem oraz fizjoterapeutką uroginekologiczną, która sprawdzi stan mięśni dna miednicy i rozstęp mięśni brzucha. Na początek wystarczą spacery z wózkiem i dynamiczne marsze. Treningi powinny bazować na ćwiczeniach wzmacniających mięśnie dna miednicy, brzucha, ramion, grzbietu i klatki piersiowej. Ważne są także ćwiczenia rozciągające, ponieważ karmienie piersią sprzyja przykurczom, najczęściej szyi i klatki piersiowej
Odpoczynek w połogu
Po ciąży potrzebujemy czasu, by wrócić do równowagi. Wszelka aktywność fizyczna powinna być wówczas dostosowana do możliwości i kondycji danej kobiety. Podczas połogu możemy wykonywać jedynie mało intensywne ćwiczenia. Przez 2–3 tygodnie po porodzie organizm kobiety jest pod wpływem działania relaksyn – hormonów uelastyczniających. – Ciało jest wówczas bardzo plastyczne, daje się łatwo kształtować. Jednak zbyt szybkie zwiększenie intensywności ćwiczeń, np. robienie brzuszków tuż po porodzie, jest dużym błędem. Możemy pogłębić wiele dysfunkcji lub przyczynić się do ich powstania. Na początek polecam ćwiczenia korekcyjne, oddechowe, rozciągające, które pomogą ciału przywrócić balans – radzi Katarzyna Bigos.
Przykładowe proste do wykonania ćwiczenia:
– Wznosy ramion, skłony, wykroki czy tzw. koci grzbiet.
– Leżenie płasko na plecach, unoszenie nóg kilkanaście centymetrów nad podłoże i krzyżowanie ich nad sobą (tzw. nożyce).
– Ćwiczenia Kegla polegające na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy.