Kosmetyki i zabiegi z kolagenem. Co jest hitem, a co kitem?

Kosmetyki i zabiegi z kolagenem. Co jest hitem, a co kitem?

Monika Klimczak | 26 czerwca 2021 |

Jak na długo zachować młody wygląd? Jednym ze skutecznych sposobów jest dostarczanie skórze kolagenu. 

Jeśli zadbamy o siebie już dziś, możemy liczyć na wymierne efekty w przyszłości! Nie wygramy z czasem, niemniej sposób, w jaki będziemy się starzeć zależy w dużej mierze od nas. 

Kolagen to młodość 
Jest głównym składnikiem skóry (90% włókien skórnych), niezbędnym do utrzymania jej młodego wyglądu. Kolagen odpowiada za sprężystość, jędrność i właściwe nawilżenie skóry. Po 25 roku życia nasz organizm produkuje coraz mniej kolagenu. Dochodzi do stopniowego pogorszenia kondycji skóry. Z czasem przybywa nam zmarszczek, skóra traci elastyczność i dobre napięcie. Szacuje się, że produkcja kolagenu zwalnia ok. 1% rocznie, a po 60. roku życia ustaje. Jednak winny jest nie tylko wiek. Rozpad włókien kolagenowych przyspiesza promieniowanie UV i wolne rodniki, które uszkadzają struktury białkowe skóry.

Na ratunek – zabiegi z kolagenem
Sposobem na przedłużenie młodości skóry jest wzrost produkcji i redukcja rozpadu kolagenu. 
– Stosuje się mezoterapię kolagenem (preparaty Nithya, Linerase). Zabieg polega na wprowadzeniu kolagenu na odpowiednią głębokość skóry za pomocą iniekcji. Wykorzystuje się kolagen koński, który od wielu lat jest używany w leczeniu owrzodzeń i odleżyn. 
– Zabiegi mezoterapii stymulują produkcję kolagenu, odbudowują strukturę skóry, zwiększają jej grubość, poprawiają napięcie i koloryt. Tym samym długotrwale odmładzają. Podawanie kolagenu stopniowo redukuje oznaki starzenia się skóry – niweluje drobne zmarszczki i poprawia owal twarzy. Cera jest rozświetlona, bardziej gładka i elastyczna już po pierwszym zabiegu – wyjaśnia dr Aleksandra Jagielska, dermatolog. 
– Czy taka terapia jest bezpieczna? Preparaty zawierają czysty kolagen analogiczny do tego, który występuje w naszej skórze, co wyklucza reakcje alergiczne.

Kolagen w kremie
– Nie ma badań potwierdzających ich skuteczność. Powinnyśmy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że kolagen zawarty w kremie nie jest w stanie przeniknąć przez skórę. Cząsteczki kolagenu są zbyt duże, nawet tego nowoczesnego – hydrolizowanego.
– Czy warto więc stosować taką pielęgnację? Tak! Krem z kolagenem podziała nawilżająco, ograniczy utratę wilgoci, wspomoże budowę ochronnej warstwy skóry. Nie ma jednak mowy o przebudowie skóry, uzupełnieniu braków kolagenu. 
– Odpowiednia pielęgnacja może za to wspomagać produkcję kolagenu i zapobiegać jego nadmiernej utracie. Chodzi głównie o ochronę przed promieniowaniem UV. Aż 70-80 proc. zmarszczek na twarzy, to skutek nadmiernej ekspozycji na słońce. Ważne są również antyoksydanty, a zwłaszcza wit. C. Jeśli krem zawiera wit. C w 10 proc. stężeniu potrafi wyraźnie zwiększyć produkcję kolagenu w skórze. 
– Co do kolagenu w suplementach diety, to badania nie wykazują jego biologicznej aktywności. Nawet, jeżeli do krwiobiegu przedostaną aminokwasy niezbędne do budowy kolagenu, to nie ma gwarancji, że organizm wykorzysta je akurat w skórze, bo mogą być inne miejsca, w których będą bardziej potrzebne, np. w mięśniach. 

«
»