<strong>Pochodząca z Ukrainy Julie Pelipas, założycielka upcyklingowej marki better.us, otrzymała prestiżową nagrodę The Fashion Awards</strong> 

Pochodząca z Ukrainy Julie Pelipas, założycielka upcyklingowej marki better.us, otrzymała prestiżową nagrodę The Fashion Awards 

Monika Klimczak | 29 marca 2023 |

Julie Pelipas nagrodzono w kategorii „Ludzie” jako liderkę zmian w branży modowej.– Wykonała niesamowitą pracę polegającą na wspieraniu kreatywnej społeczności na Ukrainie i przybliżaniu jej twórczości światu – powiedziała Caroline Rush, dyrektor generalny British Fashion Council, podczas The Fashion Awards w londyńskim Royal Albert Hall. – Nagroda jest nie tylko dla mnie, ale też dla całej ukraińskiej społeczności twórczej. Wojna nie może nas naznaczać na zawsze. Jesteśmy kreatywni tak jak inni projektanci, artyści i styliści. Jesteśmy ludźmi, którzy kochają sztukę i modę – wyjaśnia Julie Pelipas.

Better.us – nie tylko moda
Julie Pelipas to była dyrektor ds. mody ukraińskiego Vogue’a  i znawczyni street style’u. Na początku 2020 r. zrezygnowała z etatu i założyła better.us (us – system upcyklingu). Przetwarza używane garnitury w duchu własnego, oryginalnego stylu i nadaje im nowe życie. Powstają wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju ubrania produkowane w krótkich seriach. Julie wierzy, że wraz z zaangażowaniem producentów i projektantów, upcykling stanie się codziennością modowej branży. Aby tak się dało, zmianie musi ulec nasze postrzeganie mody i ograniczenie konsumpcjonizmu. – Bardzo chciałabym dojść do etapu, w którym ludzie dadzą nam swoje ubrania do przeprojektowania – mówi Julie Pelipas. 

Musimy zwolnić i zastanowić się, jak zniwelować szkody, które wyrządzamy otaczającemu nas światu. Możemy tworzyć piękne rzeczy w sposób etyczny i przemyślany – mówi Julie Pelipas. 

Chociaż better.us powstało zaledwie kilka tygodni przed wybuchem pandemii, Julie i jej zespół z Kijowa poradzili sobie z kryzysem. Udało im się wypuścić pierwszą kolekcję –  46 zestawów, a szwaczki i konstruktorzy pracowali z domu. Kiedy już wydawało się, że better.us w końcu rozwinie skrzydła, doszło do napaści Rosji na Ukrainę. Zakład produkcyjny został zniszczony, połowa towaru spłonęła w ataku rakietowym. Nikt nie ucierpiał. Pelipas podjęła wówczas decyzję o przeprowadzce wraz z dziećmi i częścią zespołu z Kijowa do Londynu. Produkcję przeniosła do Portugalii.

better.us/Fot. materiały prasowe

Razem lepiej

Gdy minął szok związany z wybuchem wojny, Julie założyła better.community – platformę internetową niosącą pomoc ukraińskim twórcom szukającym pracy. – Wiedziałam, że muszę zbudować system, który mógłby służyć jako łącznik między Ukrainą a resztą świata – wyjaśnia Julie Pelipas. Kolejnym krokiem było połączenie sił z GIVEN NAME – ukraińską społecznością internetową, która zajęła się prowadzeniem społeczną działalnością better. Tak powstało GIVEN NAME.community.  

better.us/Fot. materiały prasowe
better.us/Fot. materiały prasowe
«
»