Hydrouroda, czyli jak przedłużyć młodość skóry

Hydrouroda, czyli jak przedłużyć młodość skóry

Nawilżacie skórę twarzy? To nawilżajcie dalej! Nie ma nic lepszego dla urody. Tylko dzięki nawilżaniu i ochronie przed promieniowaniem UV jesteśmy w stanie jak najdłużej utrzymać młody wyglądy cery.

Czy to ma sens?

Wiele z nas wciąż jednak ma wątpliwości i zastanawia się, czy nawilżanie naprawdę jest takie ważne?

– Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, bierze udział w przemianach ustrojowych i wspomaga komórkowy metabolizm, czyli umożliwia prawidłowe funkcjonowanie komórek. Skóra traci niemal pół litra wody dziennie, a najszybciej paruje powierzchnia twarzy. Braki w nawilżeniu powodują dyskomfort, uczucie ściągnięcia.Naskórek jest wówczas szorstki, bywa że łuszczy się, pęka – wyjaśnia dr n. med. Kamila Padlewska, prof. nadzw. UM MSC, specjalista dermatolog.

Dobrze nawilżona skóra wygląda młodziej i wolniej się starzeje. Przesuszona łatwo ulega podrażnieniom i wolniej się regeneruje. Procesy starzenia przebiegają wówczas znacznie szybciej. Agresywne wolne rodniki bez większych przeszkód pokonują nieszczelną zewnętrzną warstwę skóry i docierają do jej głębiej położonych warstw. Tam powodują niekorzystne zmiany w układzie i jakości włókien kolagenu i elastyny.

Od wewnątrz czy na zewnątrz?

– Skóra jest nawilżana od wewnątrz. Woda z głębszych jej warstw przechodzi ku powierzchni, w kierunku naskórka. Dlatego dla zdrowia i urody pijmy co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Zadbamy o odpowiedni poziom nawilżenia skóry, zapobiegniemy odwodnieniu organizmu – mówi dr Kamila Padlewska. Paradoksalnie kremy nazywane nawilżającymi, bezpośrednio nie są w stanie zagwarantować takiego działania, ponieważ operują na zewnątrz, na poziomie naskórka.

Nasuwa się więc pytanie, po co w takim razie używamy kosmetyków? Ich zadaniem jest nie tyle dostarczanie wody, co ograniczenie jej wyparowywania. Kosmetykiwzmacniają i uszczelniają warstwę rogową naskórka, tworzą na jej powierzchni cienką warstwę ochronną słabo przepuszczającą wilgoć.Wszystko po to, by odtworzyć prawidłową strukturę skóry, wypełnić ubytki poprzez naprawę zniszczonej frakcji lipidowej.Powstała w ten sposób bariera ma uszczelnić skórę i powstrzymać ucieczkę wody.

Asy nawilżania

Preparaty o właściwościach nawadniających zawierają składniki zatrzymujące wilgoć w skórze – wiążące wodę i utrzymujące ją na powierzchni naskórka. To kwas hialuronowy, gliceryna, mocznik oraz substancje tworzące tzw. NMF naturalny czynnik nawilżający występujący również naturalnie w skórze.

Jest też druga grupa komponentów, do której należą związki utrudniające wyparowywanie wody. Są wśród nich oleje, woski, estry kwasów tłuszczowych.

Udział biorą

Kwas hialuronowy – związek z grupy mukopolisacharydów wchodzących w skład tkanki łącznej. Otrzymuje się go w procesach biotechnologicznych (poprzez podanie bakteriom zmodyfikowanego DNA), przed laty pobierano go z grzebienia koguta. Kwas hialuronowyzatrzymuje wodę w naskórku, wypełnia przestrzeń między komórkami, a dokładnie między włóknami kolagenu i elastyny.Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego wiąże nawet kilkaset cząsteczek wody.

NMF – Natural Moisturing Factor, Naturalny Czynnik Nawilżający, mieszanina substancji biologicznie czynnych naturalnie występujących w ochronnej hydrolipidowej warstwie skóry. Składniki NMF to m.in sól sodowa kwasu piroglutaminowego, mocznik i mieszaniny aminokwasów. Odpowiada za prawidłowe nawilżenie, umiejętność wiązania wody.

Lipidy – są niezbędnym składnikiem wszystkich kosmetyków. Umożliwiają zatrzymywanie wody, zapobiegają jej nadmiernemu wyparowywaniu. Regulują równowagę wodno-tłuszczową skóry. Bez nich naskórek staje się suchy, chropowaty i szorstki.

Kariera kwasu hialuronowego

Warto go wyróżnić, bo to jeden z nielicznych związków zdolnych zapewnić skórze młodość i piękno. Kwas hialuronowy wraz z włóknami kolagenowymi jest głównym składnikiem naszej skóry, gdzie występuje w postaci biopolimeru. Aż połowa kwasu hialuronowego zawartego w ludzkim organizmie znajduje się w skórze właściwej, w przestrzeni międzykomórkowej. Związek ten opóźnia wystąpienie pierwszych oznak starzenia nie tylko poprzez efektywne nawilżanie, ale i obronę przed wolnymi rodnikami, utratą jędrności skóry. Rozsądnie jest już przed 30. zatroszczyć się o to, by skórze kwasu hialuronowego nie brakowało. Zwłaszcza, jeśli lubimy się opalać, często przebywamy na słońcu. Już niespełna trzygodzinne plażowanie pozbawia skórę ok. 20% kwasu hialuronowego. Z wiekiem wyrównywanie tego braku idzie nam coraz gorzej, bo procesy organizmu przebiegają wolniej i są mniej skuteczne.

Nawadniający żel do cery normalnej i mieszanej Hydro Boost, Neutrogena, ok. 50,99 zł/50 ml

Żel nawilżający Hydraluron, Indeed Labs, 99,90 zł/30 ml

Serum Hydro Boost, Neutrogena, ok. 50,99 zł/30 ml

Serum nawilżające Ampoule Hydra B3 , SVR, ok.140 zł/30 ml

Krem nawilżający Good Cera Super Ceramide Moisture Balm, Holika Holika, 40 ml/114,99 zł

Krem nawilżający Hyaluron Specialist, L’Oréal Paris, 50 ml/29,99 zł

«
»