Nie pierwszy już raz Orska łączy tradycyjne rzemiosło z jubilerstwem, sięga po materiały pozornie dalekie od artystycznej biżuterii. Znane są jej fascynacje pracami nepalskich jubilerów, indonezyjskich i meksykańskich rzeźbiarzy, peruwiańskich tkaczy i wietnamskich mistrzów lakowania.
Ostatnia taka huta
Projektantka nie omija również polskiego rzemiosła, adaptuje do jubilerskich form charakterystyczne dla naszego kraju surowce.Ma na koncie kolekcję z bursztynu szlifowanego w pomorskich pracowniach, który połączyła z tworzywem powstałym z morskich odpadów i syntetycznym kamieniem. Kiedy dowiedziała się, że Julia to ostatnia huta szkła kryształowego w Polsce wyruszyła do Piechowic, by uczyć się fachu od tamtejszych rzemieślników. Przez kilka miesięcy wspólnie z pracownikami huty tworzyła kolekcję biżuterii Julia.
– Szkło kryształowe to zupełnie inne szkło niż to, które znamy z klasycznych naczyń. Jest bardziej rzeźbiarskie, łatwo poddaje się zdobieniom – zaskoczyło mnie, jak bardzo jest plastyczne. Do obróbki szkła kryształowego służą szlifierki z podłączonym strumieniem wody. W jubilerstwie bardzo często wykorzystuje się szlifierki do obróbki metalu. Miałam więc wprawę, dzięki której mogłam sama, mniej lub bardziej dokładnie, wyrzeźbić prototypy, aby na ich podstawie stworzyć coś ładniejszego i równiejszego. Komponentów nie tworzyłam jednak sama. Nieocenione było wsparcie ludzi, którzy są sercem Huty Julia – opowiada Anna Orska.
Orska odczarowuje kryształ
Część z nas dobrze pamięta z dzieciństwa reprezentacyjne kryształowe wazony, które niegdyś były popularnym prezentem dobrym na każdą okazję. Orska wyprowadza kryształ z kredensu i przenosi go do garderoby. W kolekcji biżuterii Julia mamy kryształowe elementy wykonane z fasetowanego lub szlifowanego szkła oprawione w mosiężne, pozłacane formy. Są długie naszyjniki z efektownymi wisiorami, duże pierścionki i bransoletka. Kolekcję uzupełnia biżuteria w całości wykonana z pozłoconego metalu, która jest reinterpretacją tradycyjnych zdobień naczyń kryształowych, opierających się na dużej liczbie drobnych cięć. Jej głównym zdobniczym motywem są rzędy niewielkich fasetów.
Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe