Warto poświęcić więcej uwagi skórze głowy, bo jej kondycja ma spory wpływ na wygląd włosów. Oprócz stosowania oczyszczającego szamponu, w pielęgnacji ważny jest też peeling. Kosmetyk ten złuszcza martwy naskórek i pobudza skórę do regeneracji. Sprawia, że składniki aktywne, zawarte w szamponach czy wcierkach działają skuteczniej.
Zacznij od peelingu
Mimo że peeling skóry głowy korzystnie wpływa na stan włosów, nadal jest zabiegiem często przez nas pomijanym. Czy rzeczywiście jest on taki ważny?
– Bez peelingu nigdy nie oczyścimy dokładnie skóry głowy. To prosty sposób na to, by zadbać nie tylko o skórę, ale przede wszystkim o włosy.
– Peeling, usuwając nadmiar zrogowaciałego naskórka i sebum, dociera do mieszków włosowych. Działa antybakteryjnie i reguluje pracę gruczołów łojowo – potowych. Włosy są odciążone i odbite od nasady – wyjaśnia Bożena Podobińska, trycholog.
– Wykonywany podczas peelingu masaż poprawia ukrwienie skóry głowy, zwiększa dotlenienie i odżywienie cebulek, co w konsekwencji wzmacnia włosy i przyspiesza ich wzrost.
– Powinnaś docenić peeling zwłaszcza wówczas, gdy często używasz kosmetyków do stylizacji, nie radzisz sobie z szybko przetłuszczającymi się włosami i codziennie myjesz głowę.
Enzymatyczny czy mieszany
Do wyboru masz peelingi enzymatyczne i chemiczne, mechaniczne oraz mieszane. Każdy z kosmetyków dedykowany jest innym rodzajom i problemom skóry głowy. Peelingi chemiczne i enzymatyczne zawierają aktywne składniki
o właściwościach rozpulchniających naskórek i rozpuszczających zanieczyszczenia oraz sebum zalegające w ujściach mieszków włosowych. Chodzi o kwasy owocowe i kwas salicylowy. Substancjami aktywnymi w peelingach enzymatycznych są enzymy naturalnie występujące w owocach. To rodzaj delikatnych peelingów do skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Z kolei peelingi mechaniczne działają podobnie jak peelingi do ciała, mają w składzie drobinki złuszczające zrogowaciały naskórek. Odpowiadają skórze głowy ze skłonnościami do przetłuszczania. Peeling mieszany to połączenie dwóch powyższych w jednym produkcie.
Podsumowując, nadmiernie przetłuszczająca się lub łojotokowa skóra głowy wymaga peelingu z kwasem salicylowym. Cienka i wrażliwa potrzebuje znacznie delikatniejszych, nawilżających substancji, takich jak aloes lub alantoina. Natomiast peeling z olejkiem herbacianym w składzie będzie sprawdzi się w przypadku skóry głowy z problemem łupieżu – mówi Bożena Podobińska, trycholog.
W praktyce
– Kosmetyk nakładaj przed myciem głowy na suchą lub wilgotną skórę u nasady włosów.
– Po aplikacji peelingu przez kilka minut masuj skórę głowy okrężnymi ruchami. Następnie umyj włosy, nałóż odżywkę.
– Peelingu stosuj nie częściej, niż raz w tygodniu.
Domowy peeling
Kosmetyki kupisz oczywiście w salonach fryzjerskich i drogeriach, ale możesz też przyrządzić peeling do skóry głowy domowym sposobem przy użyciu naturalnych składników. To proste!
– Peeling kawowy: Przygotuj 3 łyżek fusów od kawy i szampon, wymieszaj. Nakładaj na skórę głowy, masuj przez ok. 5 min. Spłukuj ciepłą wodą.
– Peeling solny: Potrzebujesz 3 łyżek drobnoziarnistej soli i miarki szamponu. Wymieszaj, nakładaj na skórę głowy i masuj. – Peeling cukrowy: 3 łyżki cukru i miarkę szamponu wymieszaj na papkę. Nakładaj ją na skórę głowy, masuj, spłucz i umyj włosy.
Naturalny peeling stymulujący wzrost włosów Longevity, beBIO, 100 ml/31,99 zł.
Peeling oczyszcza skórę głowy, wzmacnia włosy i zapobiega ich nadmiernemu wypadaniu. Zawiera 99% składników pochodzenia naturalnego, w tym mononukleotydnikotynamidu i resweratrol, które działają antyoksydacyjnie. Aloes i arginina wnikają w głębokie warstwy skóry, nawilżają, wzmacniają warstwę lipidową. Papaina i kwasy AHA złuszczają, usuwają martwy.
Peeling trychologiczny Octowy, Barwa Naturalna, 100 ml/14,99 zł
Usuwa sebum i zanieczyszczenia, dobrze złuszcza martwy naskórek, udrażnia ujścia mieszków włosowych. Ocet działa odżywczo na włosy i skórę głowy. Kompleks kwasów, mocznik i papaina mają właściwości złuszczające, a arginina pobudza krążenie krwi w skórze głowy, co pobudza włosy do wzrostu. Peeling trychologiczny doskonale przygotowuje skórę głowy do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Sprawia, że włosy nabierają objętości i dłużej pozostają świeże. Poręczne opakowanie z aplikatorem ułatwia precyzyjne dozowanie produktu.
Enzymatyczny peeling oczyszczający do skóry wrażliwej, problematycznej i podrażnionej, Radical, 75 ml/20,49 zł
Peeling działa wzmacniająco i łagodząco, szybko poprawia kondycję skóry głowy i włosów. Papainaoczyszcza skórę głowy, usuwa zanieczyszczenia i pozostałości kosmetyków, daje uczucie świeżości. Ekstrakty ze skrzypu i bawełnywzmacniają, nawilżają, łagodzą podrażnienia i regenerują skórę. Z kolei prebiotyk przywraca jej równowagę. Cynk usuwa łupież, zapobiega przetłuszczaniu się włosów.
Błoto Detoksykujące do skóry głowy & Eliksir Balansujący, Authentic Beauty Concept, 139 zł
Naturalne Błoto stosowane podczas masażu głowy, stymuluje krążenie krwi i poprawia kondycję skóry. Delikatnie oczyszcza włosy i przywraca równowagę skórze głowy. Błoto zawiera składniki mineralne, witaminę C i imbir, ma delikatny zapach zielonej herbaty. Z kolei eliksir łączy rambutan i żeń-szeń, a pachnie bukietem kwiatów z peonią, różą i frezją z nutami piżma. Błoto i eliksir przed nałożeniem na skórę głowy i włosy łączymy przy użyciu bambusowej miotełki załączonej do opakowania.